Младиот кромид може да ви помогне да го намалите шеќерот

Младиот кромид може да ви помогне да го намалите шеќерот

Богат со витамини и минерали, младиот кромид е вистинска ризница на хранливи и лековити состојки. Освен калиум, сулфур, и разни олигоелементи, оваа нискокалорична намирница ги содржи и витамините Б1, Б2, Ц, Е, К, П (особено во зелениот дел), како и каротен, гликозиди,...
Најлесниот рецепт за доручек од лиснато тесто со кој ќе заборавите на пекарите

Најлесниот рецепт за доручек од лиснато тесто со кој ќе заборавите на пекарите

Лиснатото тесто можете да го направите сами, или да си ја скратите маката и да купите готово тесто кое ви овозможува да го наполните со солени и слатки филови. Состојки: 1 пакетче лиснато тесто 100 грама бри сирење 50 грама џем од шумско овошје растително масло за...
ДОРУЧЕК ЗА ОПОРАВУВАЊЕ НА ЦРНИОТ ДРОБ: Се јаде двапати неделно, ја обновува секоја ќелија во телото!

ДОРУЧЕК ЗА ОПОРАВУВАЊЕ НА ЦРНИОТ ДРОБ: Се јаде двапати неделно, ја обновува секоја ќелија во телото!

Дека црниот дроб не работи правилно, најдобро ќе забележите ако чувствувате хроничен замор, лошо здравје, често чувствувате горчлив и метален вкус во устата, имате жолта обвивка на јазикот … Доколку постојано се прејадувате или јадете нездрава храна, пушите и пиете...
Многу е здраво да јадете лук, не бегајте од непријатниот мирис

Многу е здраво да јадете лук, не бегајте од непријатниот мирис

Постојат многу предности од консумирањето на лук. И покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни намирници. Лукот делува антивирусно и антибактериски. Веќе со децении се користи поради своите силни...