Ова е најпопуларниот празничен пијалок во САД и Канада

Ова е најпопуларниот празничен пијалок во САД и Канада

Егног (Eggnog) е традиционален популарен пијалок во САД и Канада и многу често се поврзува со зимските празници Божиќ, Нова година и Денот на благодарноста. Во преубавите зимски празници поголем дел од времето го поминуваме дома покрај огин, со нашите најблиски, па...
Природен мевлем од Бозел- Лековита маст која треба секој да ја има во својот дом

Природен мевлем од Бозел- Лековита маст која треба секој да ја има во својот дом

Бозелот расте како грмушка или како ниско дрво. Кората на стеблото е сивокафена и распукана. Младите гранки се зелени, со забележителни лентицели, а кога ќе се скршат се гледа бела, мека срцевина. Бозелот е лековита билка, а од него се користат цветот и зрелите...
Сочен десерт: Крем торта со праски

Сочен десерт: Крем торта со праски

Се прави брзо и лесно, а уживањето е загарантирано. Потребни состојки: 3 јајца 3 лажици шеќер 3 лажици масло 3 лажици млеко 3 лажици брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво излупени и сечкани праски 2 пудинзи од слатка павлака 600 милилитри млеко 1 шлаг крем Начин...
Предлог за ручек: Печена пастрмка со компири

Предлог за ручек: Печена пастрмка со компири

Предлог што да зготвите за денешниот ручек. Состојки: 2 пастрмки Половина килограм компири Бело вино Маслиново масло Сол, бибер Рузмарин Лимон Три чешниња лук Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Излупете ги и исечкајте ги компирите на помали...
Наздравете со чашка текила во име на здравјето!

Наздравете со чашка текила во име на здравјето!

Текилата е многу полезна за стомакот и помага при болести на дигестивниот тракт, потврдиле тимот експерти после спроведениот експеримент во Мексико. Експертите анализирале редица лекарства, кои би можеле да помогнат при лекувањето на стомакот и цревата, а во таа група...