Која храна треба да ја избегнувате за да спречите развој на вирусите?

Која храна треба да ја избегнувате за да спречите развој на вирусите?

За да може организмот да создаде механизам за одбрана, мора да избегнувате одредена храна што ги храни вирусите. За да се развијат и да преживеат во организмот, на вирусите им е потребна одредена храна. Секоја болест и инфекција може да се намали со соодветна исхрана,...
Мрсна храна се продава како посна: Ако производот ги содржи овие состојки ќе направите голема грешка

Мрсна храна се продава како посна: Ако производот ги содржи овие состојки ќе направите голема грешка

Внимавајте, бидејќи во време на строги пости, мрсното се продава како посно. Во маркетите се продаваат „посни“ производи што содржат казеин и сурутка во прав, а потрошувачите не знаат дека овие две компоненти имаат животинско потекло и дека се, практично, измамени. За...
Пилешко во соја и мед, готово за 15 минути

Пилешко во соја и мед, готово за 15 минути

Иако во нашата кујна не е вообичаено мед да се додава во солени јадењеа, овој вкус ќе ве воодушеви. Кој пробал, знае. Потребни состојки: 2 лажици малсиново масло 600 гр пилешко бело месо сол и бибер по вкус 3 лажици мед 3 лажици соја сос 3 чешниња лук Подготовка: Во...
Потребни ви се само две состојки: Направете вкусни колачиња по најстариот рецепт

Потребни ви се само две состојки: Направете вкусни колачиња по најстариот рецепт

Направете посни благи топчиња кои се превкусни. Овој рецепт за колачи е стар преку 6000 години, а има само две состојки. Во старите записи се споменува дека војниците го јаделе за да им даде сила пред борбите. Потребни состојки: 300 грама паста од мелен сусам 300...
Предлог за лесна вечера: Печено пилешко со презла и пармезан

Предлог за лесна вечера: Печено пилешко со презла и пармезан

Се подготвува лесно, а ќе уживате во секој залак. Потребни ви се само неколку минути за подготовка на овој оброк. Состојки: Четири парчиња пилешко филе Сол и бибер по вкус 45 гр. презла 50 гр. рендан пармезан 50 гр. рендан пармезан Свеж магдонос Чешне лук Лажица сенф...