Само за љубителите на мексиканската кујна – гурмански енчилади

Само за љубителите на мексиканската кујна – гурмански енчилади

Доколку уживате во мексиканската кујна, овој рецепт е вистинскиот избор за вас. Вистинско задоволство за непцата. Состојки: 12 тортиљи Сос од домати 2 лажици масло 1 главица кромид 1 чешне лук 1 пиперка 400 гр. домати Малку магдонос 1-2 лажици лимонов сок 1 лажица...
Ни коронавирус ништо не му може: Зајакнете го имунитетот со овој природен сок

Ни коронавирус ништо не му може: Зајакнете го имунитетот со овој природен сок

Исклучително лековито и здраво, цвеклото е идеална намирница за зајакнување на целиот организам, особено за имунитетот и би требало да си го подготвувате во сезоната на вируси, но и на преминот од зима во пролет кога организмот е најслаб. Цвеклото ги содржи речиси...
Овие две работи мора да ги имате на трпезата за Прочка

Овие две работи мора да ги имате на трпезата за Прочка

Во недела е голем празник. На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај свекрва, сестра кај сестра си и секој секому му вели: „Прости ми“, а тој одговара: „Простено да ти...
Коктел солено пециво – Кифлички со многу зачини

Коктел солено пециво – Кифлички со многу зачини

Направете коктел солено пециво за појадок, вечера или пак мезе, па и ужина која е совршена да се однесе на работа или на училиште. СОСТОЈКИ: 100 гр. маргарин на собна температура 100 гр. рендано сирење 1 лажиче сол 170 гр. брашно 1 јајце за премачкување црвен пипер,...
Мала диета со јогурт: 2 килограми помалку за само 3 ден

Мала диета со јогурт: 2 килограми помалку за само 3 ден

Иако календарски е зима, времето не е ладно. Најверојатно летото ќе пристигне многу побрзо од очекуваното, а каде што е летото, таму се и диетите или барем разговорите за нив. Постои голема и мала диета со јогурт. Големата трае 7 дена, а малата диета трае само 3 дена....