Овошје кое се јаде често во македонските семејства – За што помагаат бананите

Овошје кое се јаде често во македонските семејства – За што помагаат бананите

Бананите често ги јадеме, вкусни се и може да послужат за се, од сокови, десерти, ручеци, салати, смути…а не знаеме колку се здрави. Ако изедете банани пред вежбање ќе имате повеќе енергија. Богати се со калциум и ги штитат коските. Го подобруваат расположението и...
Мали, а многу моќни: После овие информации вишните ќе ви станат омилено овошје

Мали, а многу моќни: После овие информации вишните ќе ви станат омилено овошје

Вишните се моќен антиоксиданс кој е богат со мелатонин, што позитивно влијае на спиењето, како и регулирање на несоницата, покажува една американска студија. Покрај за спиењето, овие црвени плодови имаат и повеќе бенефиции за здравјето на луѓето. Секојдневно јадење...
Секој ден треба да јадете по два портокали: Кога ќе дознаете зошто, веднаш ќе го послушате советот

Секој ден треба да јадете по два портокали: Кога ќе дознаете зошто, веднаш ќе го послушате советот

Прочитајте за здравствените придобивки од конзумирање на две портокали во текот на денот. Портокалите се најпопуларните медитерански плодови, кои се богати со витамините Ц, Б и А, содржат калиум и калциум. Точно висока содржина на витамин Ц делува како антиоксиданс, а...
Печена тиква со прелив од мед

Печена тиква со прелив од мед

Состојки: 2 лажици мед 1 лажица сок од цеден портокал 1 лажица маслиново масло 1,5 кг тиква Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени и обложете го плехот со хартија за печење. Во еден сад измешајте го медот, сокот и маслото. Исечете ја тиквата на парчиња,...
Кокосовото масло е вистинска магија за вашето тело

Кокосовото масло е вистинска магија за вашето тело

За слабеење Маслото од кокос може да ја зголеми енергијата, но и да ги намали калориите, кои се приврзани со другите масти во телото. За намалување на чувството на глад Ќе ви го намали апетитот и ќе имате чувство на ситост. Консумирајте кокосово масло 20 минути пред...