Семки од сончоглед или од тиква – кои се поздрави?

Семки од сончоглед или од тиква – кои се поздрави?

Тиквата е позната како украс кој доаѓа токму во овој период од годината, но сѐ повеќе се оние кои ја вклучуваат во своето мени. И не е чудно со оглед на тоа што е тиквата исклучително вкусна и хранлива намирница која може да се подготви во стотици варијанти. Поволно...
Правите големи грешки: Еве кои намирници не треба, а кои мора да ги миете пред јадење

Правите големи грешки: Еве кои намирници не треба, а кои мора да ги миете пред јадење

Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето на одредена храна може да доведе до ширење на бактерии и други негативни последици. Во продолжение ви нудиме листа на храна,...
Сите полудеа по вертикалната диета, нема да ве изгладнува, но колку е здрава?

Сите полудеа по вертикалната диета, нема да ве изгладнува, но колку е здрава?

Доволно е која славен да држи некоја диета и таа веднаш да добие огромен број следбеници ширум светот. Серијата „Игра на тронови“ е виновна за популарноста на оваа диета, но дали навистина знаете што значи тоа? По кето-диетата, диетата со месо, Пеган-диетата, дојде во...
Овие намирници го намалуваат ризикот од Алцхајмер

Овие намирници го намалуваат ризикот од Алцхајмер

Неодамнешните истражувања покажаа дека одредена исхрана, наречена MIND диета, може да го намали ризикот од овие заболувања. Овие се главните хранливи материи што треба да ги вклучите во вашата исхрана за да имате здрав мозок. Јагодите се овошје број еден што треба да...
ТРИК СО КОЈ СЕКОЈА РИБА ЌЕ ОСТАНЕ СОЧНА

ТРИК СО КОЈ СЕКОЈА РИБА ЌЕ ОСТАНЕ СОЧНА

Во подготовката на риба во рерна еден од главните проблеми е како да се сочува нејзината структура од рибно месо од сушење и да се избегне залепувањето на дното на тавата. Во тоа помага супер трикот кои е и основа за подготовка за рецепт на печен ослиќ во кора, а со...