Пита со јаболка и суво овошје

Пита со јаболка и суво овошје

Фантастична комбинација од јаболка, суво овошје, бадеми, лешници и ореви. Состојки: 500 гр. кори за пита 500 гр. шеќер Сок од 1 лимон 100 гр. суво грозје 200 гр. мешавина од ореви, лешници и бадеми 1 јаболка 50 гр. суви кајсии 50 гр. суви сливи 1 чаша рум Масло  ...
Колку мед дневно е доволно за добар имунитет?

Колку мед дневно е доволно за добар имунитет?

Одамна е познато дека лажица мед на ден, со вода, чај или со јаболков оцет, ја јакне природната отпорност на организмот. Меѓутоа, не им е познато на сите дека токму таа една лажица е вистинската мера. Според истражувањата токму оваа количина мед е онаа која го крева...
Математичка формула за идеално кафе

Математичка формула за идеално кафе

Американски хемичари и математичари подробно испитале каков е односот меѓу кафето и врелата вода и така го добиле рецептот за „идеалното еспресо“. Во основа, ако се земат 15, а не 20 грама сoмелено кафе, се добива напивка со, според стручњаците, подобар вкус и која се...
Сите заборавија на традиционалното пире од компири откако го вкусија ова

Сите заборавија на традиционалното пире од компири откако го вкусија ова

Компирите и сирењето се 2 незаменливи состојки во сечија кујна, од кои може да приготвите многу вкусни јадења. Но, што кога ќе ги комбинирате заедно? Оваа необична комбинација нема да ве остави рамнодушни. Потребни состојки 800 гр компири 400 гр кашкавал 200 мл кисела...
Најдобриот рецепт за домашни принцес крофни

Најдобриот рецепт за домашни принцес крофни

Ретко кој може да му одолее на овој француски десерт кој е познат низ целиот свет. Се прави од меко тесто и се полни со фил од ванила, шлаг или сладолед. Потребни состојки: За тесто 100 мл. зејтин 200 мл. вода 6 лажици брашно 3 јајца За фил 200 мл. слатка павлака 3...