Конечно решена дилемата: Дали да јадете путер или маргарин?

Конечно решена дилемата: Дали да јадете путер или маргарин?

Две намирници кои секојдневно се наоѓаат во употребата на многу домаќинства секако се путер и маргарин, а во последните неколку години актуелна е темата за влијанието кои и двете го имаат на здравјето, па со самото тоа потребно е да се разјасни која од овие две...
Совршен десерт: Торта од јагоди и бело чоколадо

Совршен десерт: Торта од јагоди и бело чоколадо

Ова е сладок десерт со кој можете да ги изненадите гостите или пак да уживате во кругот на семејството. Состојки: 6 жолчки 250 гр. шеќер 250 гр. јагоди 750 мл. слатка павлака 250 гр. бело чоколадо   Начин на подготовка: Измешајте ги жолчките и шеќерот, а кога...
Оваа билка многумина ја конзумираат, а може да биде опасна- несакани појави од лекување со билки

Оваа билка многумина ја конзумираат, а може да биде опасна- несакани појави од лекување со билки

Покрај својот лековит ефект, некои растенија може да предизвикаат и контраиндикации. Ова може да биде резултат на несовесното користење на растението, или едноставно незнаење на методите на берење, сушење или подготвување на лековите од поедини растителни видови. Ако...
Многумина го прават ова додека јадат цреши, а не се свесни за опасноста- може да биде кобно

Многумина го прават ова додека јадат цреши, а не се свесни за опасноста- може да биде кобно

Црешите се многу популарни за време на летото и се одлично освежување за време на топлите денови. Сепак, треба да обрнете внимание на една работа која може да биде опасна, а многумина ја прават. Не се препорачува да ги голтате семките, бидејќи може да го загрозат...
Сезонски рецепти: Вкусни коцки од јагода

Сезонски рецепти: Вкусни коцки од јагода

Подгответе го овој вкусен колач со јагоди затоа што баш сега е нивното време… Потребно е: 6 жолчки 6 лажици шеќер 6 лажици млеко 6 лажици масло 6 лажици брашно 1 прашок за печиво 3 лажици какао во прав за филот: 750 г млеко 250 г шеќер 3 пудинзи од јагода 6 белки 9...