Ова е најотровната намирница на светот: Ја јадеме неограничено, а ја даваме и на деца

Ова е најотровната намирница на светот: Ја јадеме неограничено, а ја даваме и на деца

Храната е причинител за голем број на болести на денешницата. Една од тие намирници е чипсот кој предивика вистинска сензација во прехрамбениот свет, а голем број на американски медиуми го прогласија за најотровна намирница во светот на храната. Тоа можеби и не би...
Традиционален Велигденски милиброд

Традиционален Велигденски милиброд

Традицијата продолжува, ја подготвуваме за Велигден, а секаде има различно име. Ова е традиционалниот рецепт на познатиот Велиденски милиброд или како што некои го нарекуваат козињак. Состојки За тесто 750 гр брашно 150 гр шеќер 350 мл млеко 150 мл масло 2 јајца 1...
Православните слават Велики петок, најтешкиот христијански празник

Православните слават Велики петок, најтешкиот христијански празник

Велики петок, кој уште се нарекува и Распет петок, зашто на тој ден бил распнат Исус Христос, се смета за најтежок празник во христијанската религија. Наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии, Велики петок се празнува со читање...
Со ова мора да бидете многу внимателни за Велигден: Еве колкав им е рокот на вапцаните јајца

Со ова мора да бидете многу внимателни за Велигден: Еве колкав им е рокот на вапцаните јајца

Варените јајца кои се вапцаат за Велигден, всушност имаат многу краток рок на траење, многу помал од свежите јајца. Со процесот на варењето на јајцата, се трга нивниот заштитниот надворешен слој, па така самото јајце е по не отпорно на воздухот кој продира, како и...
Првото вапсано јајце е Божјо – домаќинките вапсаа јајца, ова се обичаите за денеска

Првото вапсано јајце е Божјо – домаќинките вапсаа јајца, ова се обичаите за денеска

Првото вапсано јајце е Божјо, Божјарче. Се вапсува пред да изгрее сонцето и е посветено на Бога. Се чува преку целата година. За здравје е и за бериќет, објаснува прилепчанката Надежда Белушаноска која пред изгрјсонце, изутрината, на величетврток не само што го вапса...