Неодоливо вкусно – печени макарони со печурки и павлака

Неодоливо вкусно – печени макарони со печурки и павлака

Состојки: 1 кисела павлака 300 гр маринирани печурки 1 јајце 200 гр кашкавал 1 помала главица кромид 300 гр кравјо сирење 500 гр макарони Подготовка Макароните се варат во посолена вода со малку масло. Додека се варат, може да се спрема филот. Се загрева масло и се...
Лапни – голтни! Мини хот дог кифлички

Лапни – голтни! Мини хот дог кифлички

Состојки: 250 мл јогурт 250 мл павлака 250 мл млеко 250 мл вода ½ квасец 3 јајца 125 мл масло за јадење 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 800 гр. брашно 250 гр. маргарин 2 пакувања големи виршли или едно големо пакување мали виршли Подготовка: Во сад измешајте ги водата,...
Мини тако – празник за очи

Мини тако – празник за очи

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени.Во тавче загрејте масло на средна температура, додадете мелено месо, ким, мајчина душичка и бибер и издинстајте го месото. Потоа измешајте ја варената пченка и посолете по желба. Вишокот од масло исцедете го. На секоја...
Меки полулиснати кифли – по рецепт на баба

Меки полулиснати кифли – по рецепт на баба

Состојки 1 кг брашно брашнo 250 мл  млеко 250 мл јогурт 250 мл минерална газирана вода 1 кафена лажичка шеќер 1 кафена лажичка шеќер 1 квасец 1 маргарин за премачкување Сусам 2 белки од јајце за тестото 2 жолчки од јајце за премачкување Подготовка: Надојдениот квасец...
Шпанска калцона

Шпанска калцона

Состојки: За тесто: 500 грама брашно сув квасец 3 лажички масло за јадење 3 дл млака вода лажичка сол лажичка шеќер За фил: 250 грама мелено месо 200 грама кашкавал 100 грама кечап 1 мала главица кромид чили или една помала пиперка ( по желба лута ) оригано маслиново...