Чоко триаголници брзи и посни колачиња

Чоко триаголници брзи и посни колачиња

Состојки: 250g шеќер 1 шолја вода 250g мелени ореви 100g сечкани ореви 150g стопено посно чоколадо 100g сечкано суво грозје 100g сечкани желе бонбони За глазура: 100g посно чоколадо Подготовка: Измешајте го шеќерот со шолја топла вода, додека не се стопи. Додајте ги...
Лисната пита со печурки и сланина

Лисната пита со печурки и сланина

Неверојатно сочна и вкусна … Потребно е: 1 смрзнато лиснато тесто околу 600 гр шампињони 150 гр сланина 250 гр кашкавал 250 мл слатка павлака 1 лажиче мелен сув зачин сол, бибер Подготовка: – На малку масло испржете ја сланината која претходно сте ја исецкале на...
Овие работи не смеете да ги јадете ако веќе сте наполниле 30 години

Овие работи не смеете да ги јадете ако веќе сте наполниле 30 години

Најголемата корист од зрелоста е дека вие сте потполно слободни во вашите постапки. Вклучувајќи го и изборот на храна. Но кога стомакот расте и вредностите на вагата стануваат застрашувачки, а ние сакаме да сме исто толку убави на 30 години, како и на 20, треба...
Сос кој одлично оди со пржена риба или тиквички

Сос кој одлично оди со пржена риба или тиквички

Потребно е: 8 чешниња лук 250 гр лебни трошки 120 мл маслиново масло 70 мл вински оцет 1 лажиче сол ореви, по желба Подготовка: Истолчете го лукот и измешајте го со лебните трошки и солта. Постепено, со постојано мешање додадете ги оцетот и маслото. По желба на...
Орада во вино

Орада во вино

Врвна риба во однос на вкусот и подготовката … Потребно е: 1 орада (околу 700 гр) 1 лимон сол, по вкус 100 мл маслиново масло 1/2 китка магдонос 250 мл масло 250 мл вино Подготовка: За маринадата измешајте ги маслиновото масло, изрнданата кора од лимон, ситно...