Кралица на есента – за што помага тиквата

Кралица на есента – за што помага тиквата

Тиквата е божица на есента, многу е вкусна, се комбинира со различни видови храна, а помага и за многу болести. Полна е со витамин А, Е и К, бета каротен и антиоксиданси. Тиквата ја чува кожата здрава и свежа, помага за борба со инфекции во телото, како и за кандида....
Палачинки замесени со врела вода: Помеки и поубави не сте пробале

Палачинки замесени со врела вода: Помеки и поубави не сте пробале

Рецепт за најмеките палачинки… СОСТОЈКИ: 1 јајце 150 гр брашно 1/3 лажичка сода бикарбона 1/2 шолја врела вода 1 шолја кисело млеко 1/3 лажичка сол 1 лажица масло НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Јајцата добро разматете ги, па со непрекинато матење додајте кисело млеко, масло,...
Поставена кутија за донации за Сара во Скопје !

Поставена кутија за донации за Сара во Скопје !

Тимот на ТРПЕЗА во соработка со Мартин Неделковски од Скопје и пекара Бакал  постави кутија за донации за Сара во Скопје! Ова нека биде пример и за останатите фирми и физички лица да помогнат во собирањето на средствата ! Сите хумани граѓани кои се во можност може да...
Тестенини со карфиол, сланина и пармезан

Тестенини со карфиол, сланина и пармезан

Карфиолот е „ин“ и тренди јадење, а ние ви нудиме интересен рецепт во кој може да го искористите. Време на подготовка:10 минути Време на готвење:30 минути Количина:4 Состојки: дебело исечени парчиња сланина – 100 грама маслиново масло – лебни трошки...
Колач од костен

Колач од костен

Потребни состојки за тесто:   6 белки 18 лажици шеќер 1 лажица оцет 3 -4 лажици мелени ореви ПРВ ФИЛ: 6 жолчки 8 лажици шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 1 кесичка пудинг од ванила 400 мл млеко 150 г путер/ маргарин ВТОР ФИЛ: 1 пакување пире од костени 3 -4 лажичи...