Храната и расположението: Што треба да јадеме на различна возраст?

Храната и расположението: Што треба да јадеме на различна возраст?

Познато е дека со секоја помината година, метаболизмот се забавува и станува сè потешко да се ужива во калорична храна (како пица и колачи) без да се зголеми телесната тежина. Сега, ново истражување индицира дека возрасните реагираат различно на одредена храна во...
Подгответе „белегзија“ коктел со домашна ракија

Подгответе „белегзија“ коктел со домашна ракија

По повод Новогодишните и Божиќните празници, изненадете ги вашите гости со необичен коктел во кој главна состојка е ракијата. Ако не сте љубител на овој алкохолен пијалак, немојте да се грижите, затоа што ракијата воопшто нема ни ја почувствувате.   Потребни...