ЌОФТИЊА СО БРОКУЛА И ПАРМЕЗАН

by | Дек 27, 2017 | Македонска Кујна

Состојки:

1 брокула
2 чешниња лук
2 млади кромидчиња
50гр рендан пармезан
50гр рендан кашкавал
2 лажици презла
2 јајца
црн пипер
сол
Подготовка:

Измијте ја брокулата и одвојте ги цветовите. Ставете ги во сад. Додадете ги ренданиот кашкавал, пармезанот, и ситно сецканиот млад кромид и лук. Наросете со лебни трошки, додадете ги јајцата измешани со црн пипер и сол и измешајте.
Со навлажнети раце оформете мали, ќофтенца. Печете ги во рерна, во тава покриена со хартија за печење.
Печете на 200степени, 6-7 минути.
Добар апетит!

Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва