Чоко триаголници брзи и посни колачиња

by | Дек 28, 2018 | Десерти

Состојки:

  • 250g шеќер
  • 1 шолја вода
  • 250g мелени ореви
  • 100g сечкани ореви
  • 150g стопено посно чоколадо
  • 100g сечкано суво грозје
  • 100g сечкани желе бонбони

За глазура:

  • 100g посно чоколадо

Подготовка:

Измешајте го шеќерот со шолја топла вода, додека не се стопи.

Додајте ги оревите, и сечкани и мелени, стопеното чоколадо, сувото грозје и желе бонбоните додека добро не се соедини смесата.

Ставете ја смесата во триаголник калапи и ладете неколку часа во фрижидер.

Извадете ја смесата од калапот, прелијте со чоколадо, оладете уште малку, па сечете на парчиња.