Чокотерапија: Најпосакуваната диета на светот !

Дек 25, 2017 | Диети

Творецот на „чоколадната диета“ Лени Ниман тврди дека таа совршено дејствува, само што не смеете да консумирате други слатки освен чоколадо, како што се, например, гумени бомбони и бисквити.

За време на чоколадната диета, исто така, не смеете да внесувате: алкохолни пијалоци, сол, шеќер, масло, пржена храна, млечни производи, црвено месо, апетисани, чипс, брза храна, колачи, кафе и газирани пијалоци. Од овошје избегнувајте: авокадо, кокос, грозје и смокви.

Тајната во „слатката” диета е во тоа што го забрзува метаболизмот, а чоколадото делува и како стимуланс. Ќе бидете среќни што слабеете, но и што јадете чоколадо. Сепак, не заборавајте да пиете минерална или обична вода која повеќе го стимулира метаболизмот.

Иако чоколадната диета се чини примамлива, немојте да претерате со еднолична исхрана, бидејќи таа не е добра, без разлика за која диета се работи.

Мени:

Појадок: пуканки (без сол и путер) и овошје.

Ручек: салата од тестенини.

Ужина: пуканки, една топка овошен сладолед со млеко со ниска масленост или црна чоколада.

Вечера: тестенини со сос од домати и лук, салата.

Зеленчук делотворен при слабеење

Зеленчук делотворен при слабеење

Следат шест од најпогодните зеленчукови плодови коишто стручњаците ги препорачуваат во исхраната кога главната цел е губење тежина. Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а обично содржи и влакна што помагаат човекот подолго да се чувствува сит. Дополнително,...

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Кога држат диета, повеќето луѓе се откажуваат од бело брашно или месни производи. Сепак, научниците откриле дека има зеленчук и житарки, за кои обично се верува дека помагаат за слабеење, а кои поради некоја причина доведуваат до обратното. Истражувањето траело 20...

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Пред следниот оброк проверете колку е часот! Внимавајте кога јадете и може да ослабнете и до 2.5 колограми за само пет дена, тврдат стручњаците. Во оваа диета нема никаква забрана во поглед на тоа кои намирници јадете, туку во поглед на времето кога јадете. Овој начин...

Колку повеќе ја јадете, толку полесно слабеете- храна со негативни калории

Колку повеќе ја јадете, толку полесно слабеете- храна со негативни калории

До сега сигурно верувавте дека само со избегнување на одредена храна ќе ослабете, без да сте запознаени со намирниците кои имаат негативни калории. Што всушност претставува негативниот калориски баланс? Одговорот е едноставен – се работи за намирници кои на телото му...