Чаша топла вода на празен желудник прави чуда: Ги решава овие здравствени проблеми!

Уште древните Кинези знаеле дека конзумирањето на чаша топла вода на празен желудник решава многу здравствени проблеми. Пиењето на топла вода секое утро може многу да помогне, но треба да се внимава температурата да не биде поголема од 50 степени.

Во спротивно резултатите може да бидат: изгopeници во устата и грлото, пишува “Reader’s Digest”. Резултати:Топлата вода помага при слабеењето: Иако поради водата не можете да ослабите, но топлата вода може да го забрза процесот на слабеење. Нутриционистот Кара Валш тврди дека чаша топла вода со лимон го забрзува метаболизмот, а поради тоа телото ќе троши повеќе калории. Кои се другите погодности на организмот: Toплата вода ги чисти синусите, им помага на забите, одлична е за варење на храната, го чисти организмот од токсини, ја подобрува циркулацијата, ги намалува болките…

Извор : markukule.mk

Мени