Фокача со домати и маслинки⠀

Состојки:
  • 600гр брашно⠀
  • 300-350гр млака вода⠀
  • 50мл маслинов зејтин⠀
  • 1 лажичка шеќер⠀
  • 1 лажичка сол⠀
  • 1 ќесичка сув квасец⠀
  • 2-3 домати ⠀
  • 1-2 лажички зачин италијански микс

Подготовка:

Од брашното, водата, маслиновото масло, шеќерот, солта и квасецот се замесува тесто.⠀
Добиеното тесто го оставаме да отстои 1 час.⠀
Во тавче обложено со хартија се нанесува стасаното тесто.⠀
Се оформува и се прават дупчиња.⠀
Врз тестото се нанесува доматот и маслинките.⠀
На крај се посипува со италијански зачин и малку маслиново масло.⠀
Подготвената фокача отстојува 10-15 минути.⠀
Се пече на 200С околу 30минути.⠀
Пријатно јадење!

Слични рецепти и на профилот на Kitchen4.Me

Мени