Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

Мар 5, 2019 | Пица

На прв поглед, оваа пица изгледа како и секоја друга.

Но, на прв поглед, или веќе на првото залче, ќе сфатите дека нешто фали – кашкавал!

Е сега, некој може да каже дека ова не е пица, па во тој случај можете да ја нарекувате „отворен сендвич“, но млечните производи навистина дебелеат.

Ако сакате да се ослободите од масните наслаги од половината, тогаш мора да се откажете од нив.

Рецепт за пица

Потребно е: 200 грама ’ржано интегрално брашно, рамна лажица сол, половина прашак за пециво, две лажици маслоново масло, 125 мл вода.

Подготовка: Тестото замесете го и развијте го во круг. Ставете го во тава, на хартија за печење во рерна 5 минути, само одозгора да се фати коричка.

Извадете го, па филувајте: сос од домати, оригано, сувомеснато (по желба), зеленчук (каков сакате), јајца.

Сето ова ставете го во рерна и печете додека јајцата не бидат готови. Кога ќе ја извадите, одозгора ставете рукола. Попрскајте со малку маслиново масло, па и малку балсамико.

Надравје!

Посна пица со туна и печурки

Посна пица со туна и печурки

Во млаката вода истурете ги шеќерот и квасецот, а кога ќе нарасне квасецот додадете ги останатите состојки и замесете меко тесто. Месете го неколку минути и оставете го да стаса 30 минути. Расукајте го тестото и ставете го во тавче. Потоа намачкајте ја доматната паста...

Брзи мини пици со модар патлиџан

Брзи мини пици со модар патлиџан

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете! Потребни состојки: -1 поголем модар патлиџан -Сол -Маслиново масло -1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати) -Свеж босилек -200g рендан кашкавал Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња...

Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Состојки: тенко тесто за пица 1 шолја доматен сос 1 шолја артичока, исечкана на четвртинки 1 шолја моцарела 1 шолја сечени црни маслинки 6 листови пршута 1 шолја печурки, сечкани 2 варени јајца, по желба Подготовка: На тестото за пица распоредете го доматниот сос....

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

Потребни состојки: 150 грама шунка 1  лажичка шеќер 100 милилитри масло 300 грама кисела павлака 100 грама кечап 15   квасец 100 милилитри вода 600 грама брашно 1   јајце Подготовка: Квасецот растопете го во водата и малку шеќер. Додадете го во брашното, маслото,...