СТОПЛЕТЕ СЕ СО ВКУСНО ТОПЛО ЧОКОЛАДО

by | Дек 26, 2017 | Десерти

Потребни состојки

250 мл. млеко

1 лажица какао

25 гр. млечно чоколадо

1 лажица шеќер

2 лажици вода

Малку ванила

Припрема: Во тенџере на оган загрејте го какаото, шеќерот, водата и чоколадото. Оставете чоколадото и шеќерот да се растопат. Постојано мешајте за да не загорат состојките.

Додајте го млекото и ванилата и мешајте се додека смесата не се згусне. Послужете во шоља за кафе, а топлото чоколадо украсете го со какао прав. Добат апетит!

Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва