Солен колач со спанаќ и павлака

Ное 7, 2018 | Пити и тесто

Вкусен солен колач со спанаќ и сирење.

Состојки:

  • 300 гр. спанаќ
  • 3 јајца
  • 200 мл. павлака за готвење
  • 250 гр. брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 3 лажици масло
  • 1 лажиче сол
  • 50 гр. сирење

Подготовка:

Се мие спанаќот и се чисти, па се бланшира со вода.

Се цеди и суши.

Се матат јајцата и павлака со жица, па се додава масло, сол, брашно и прашок за пециво.

Се меша да се добие хомогена смеса.

Се додава изронето сирење и исцепкан спанаќ.

Се става на подмачкан и подбрашнет плех.

Се пече на 170 степени додека не проверите со чепкалка и не излезе сува.

Ова е рецепт за најдобрите здрави палачинки

Ова е рецепт за најдобрите здрави палачинки

Палачинките се еден од оние десерти кои би можеле да ги јадеме секој ден и не би се пожалиле дека често се на „менито“. Доколку и самите ги сакате, можеби е време да ги смените класичните и да пробате поздрава верзија во која ќе уживате без каење. Состојки: 1 морков...

Без квасец и чекање да нарасне, од 4 состојки: Најдобар рецепт за интегрален леб кој можете да го јадете и ако сте на диета

Без квасец и чекање да нарасне, од 4 состојки: Најдобар рецепт за интегрален леб кој можете да го јадете и ако сте на диета

Се прави за еден час, а во неговата свежина можете да уживате до 7 дена, доколку можете да одолеете да не го јадете.Ако сте се здебелиле во текот на зимата и сега барате начин да го намалите внесот на калории, ќе започнете со елиминирање на белото брашно. Се прави за...

Вкусни солени палачинки без брашно, млеко и јајца: Направете ги од вода и уште една состојка

Вкусни солени палачинки без брашно, млеко и јајца: Направете ги од вода и уште една состојка

Палачинките се старомоден деликатес кој се прави од состојки кои секоја домаќинка ги има дома. Може да бидат солени, слатки, пржени… Доколку сакате да ги јадете, ви носиме евтин рецепт за кој се потребни само три состојки. Палачинките се прават без брашно, млеко,...

Кралицата на сите пити се прави од готови кори: Полна со фил, мека и вкусна, едноставно совршена

Кралицата на сите пити се прави од готови кори: Полна со фил, мека и вкусна, едноставно совршена

Ова е совршена идеја за вечера, па и доколку не сте вешти во правењето пити, овој рецепт од вас ќе направи да бидете експерт. Ова е совршена идеја за вечера, па и доколку не сте вешти во правењето пити, овој рецепт од вас ќе направи да бидете експерт. Состојки: 500...