Сладолед од кафе

Разубавете ги овие топли денови со овој неодолив кремаст сладолед …

 • Потребно е:
  3 лажици инстант кафе
  неколку лажичиња вода (за да го растворите кафето)
  200 мл кондензирано млеко
  600 мл слатка павлака
  Подготовка:
  – Растворете го инстант кафето во малку вода. Додадете го кондензираното млеко и измешајте убаво.
  – Во поголем сад сипете ја слатката павлака и додадете ја мешавината со кафе и млеко. Убаво изматете со миксер.
  – Смесата сипете ја во платичен сад и ставете ја убаво да се стегне во замрзнувач.
  – Сладоледот сипете го во чаши, украсете го со малку мелено кафе и послужете.
Мени