Сите заборавија на традиционалното пире од компири откако го вкусија ова

Јан 23, 2020 | Македонска Кујна

Компирите и сирењето се 2 незаменливи состојки во сечија кујна, од кои може да приготвите многу вкусни јадења. Но, што кога ќе ги комбинирате заедно? Оваа необична комбинација нема да ве остави рамнодушни.

Потребни состојки

  • 800 гр компири
  • 400 гр кашкавал
  • 200 мл кисела павлака
  • 30 гр путер
  • 2 парчиња моцарела или обично сирење
  • Сол и мелен црн пипер по ваш вкус

Начин на подготовка

Излупете и сварете ги компирите. Додадете сол по ваш вкус за време на варењето.
Добро истолчете ги сварените компири, откако ќе ги прецедите. Следно, поставете ги истите на мал оган, притоа додадете ги павлаката и путерот. Добро измешајте ги сите состојки заедно, додека путерот целосно да се растопи, а потоа додадете мелен црн пипер.
Изрендајте го кашкавалот, со цел побрзо да се растопи. Постепено додадете ја и моцарелата кон компирите, без да го прекинувате мешањето.
Сервирањето на ова чудесно пире може да го направите со месо или риба, а може да додадете и пржени печурки.
Пријатен апетит!

Извор: kurir.mk

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Вкусно и визуелно многу привлечно јадење – полнетите печени домати се вистинска рапсодија на вкус, боја и арома, а сите ќе уживаат во оваа комбинација. Кускусот е храна која се добива од здробена тврда пченица и е многу популарна храна во кујните на арапските земји....

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Помфритот е идеален додаток за хамбургери или друго месо на скара. Сепак, многу луѓе го јадат и како главно јадење, со малку салата. Но, поради начинот на подготовка кој бара пржење во големи количини масло, помфритот е меѓу намирниците кои воопшто не се најздравиот...

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја. Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути. Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш...