Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Мар 28, 2024 | Пијалоци (Шејкови)

Сите состојки

Состојки:

  • 1 замрзната банана (исечена на прстени)
  • ½ шолја кафе
  • ½ шолја бариста млеко од растително потекло (или млеко по ваш избор)
  • 1 лажица какао во прав
  • 1 лажица ленено семе
  • ½ чаша ванила или чоколаден протеин во прав
  • 1 лажица путер од јаткасти плодови по избор (кикирики, индиски ореви, лешници…)

За послужување:

Какао
Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се матат минута-две додека не се соединат сите состојки. Сервирајте во чаша и додадете ги зрната какао и веднаш консумирајте.
Послужување:
Подготвеното смути истурете го во чаша, украсете со зрна какао и послужете веднаш.
Совети

  • Ако сакате ладни смути, додајте коцки мраз пред мешање или кога послужувате во смутито.

се ставаат во блендер и се матат минута-две додека не се соединат сите состојки. Сервирајте во чаша и додадете ги зрната какао и веднаш консумирајте.

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Во мало тенџере на средна топлина загрејте го млекото додека не се загрее, но не и врие. Сварете го кафето и истурете го во шолја, а потоа додадете го пирето од тиква, засладувачот, зачинот и екстрактот од ванила и убаво измешајте. Направете пена со жица за млеко, па...

Безброј придобивки од ѓумбирот, подгответе си здравје во чинија и чаша

Безброј придобивки од ѓумбирот, подгответе си здравје во чинија и чаша

Оваа разноврсна суперхрана има безброј здравствени придобивки, од лекување на болести до намалување на болката во мускулите. Но, поради што ѓумбирот е навистина толку супер? Без разлика дали сакате да додадете зачин во вашата храна или да го зачините кафето за огнен...

Направете го сами омилениот летен коктел дома: Уживајте како да сте во бар на плажа

Направете го сами омилениот летен коктел дома: Уживајте како да сте во бар на плажа

Најубавиот летен коктел за пријатно попладне или почеток на вечерта Од скромните почетоци во малите барови низ северна Италија, ритуалот на пиење Аперол се рашири низ континентите, а луѓето ширум светот се поврзуваат преку љубовта да уживаат во овој коктел, кој...

Овој КОКТЕЛ со специфично име е еден од најдобрите за во лето

Овој КОКТЕЛ со специфично име е еден од најдобрите за во лето

„Палома“ е мексиканска класика и злобна конкуренција на најпознатиот пијалак базиран на текила – Маргарита, и ако имате шише текила, лесно можете да направите еден од овие два пијалаци. Палома е пијалак кој Мексиканците едноставно го обожаваат поради различните...