Рецепт за ПИЛЕШКИ батаци во сос од ПАРМЕЗАН: Месото е толку сочно што се топи во уста!

Јул 20, 2022 | Пилешко

Совршен ручек за денес

Состојки:

  • 7 батаци
  • 4 чешниња лук
  • 40 гр путер
  • 1 лажица брашно
  • 150 мл пилешка супа
  • 200 мл неутрален крем
  • сол, бибер
  • пармезан

Подготовка:

Зачинете ги батаците по вкус пред печење. На врело масло пропржете го лукот, па додадете го месото. Додадете две коцки путер и пржете на умерен оган додека кората не порумени.
После тоа ставете ги во огноотпорен сад. За сосот во тавче пропржете една лажица брашно додека не порумени, но внимавајте да не изгори. Додадете коцка путер и мешајте додека не се растопи.
Истурете ја супата, а потоа неутралниот крем со постојано мешање.
Зачинете по вкус и варете додека не почне да врие. Добиената смеса прелијте ја врз батаците, па посипете ги со пармезан.
Се пече во загреана рерна на 180 C околу половина час.
По желба, пред сервирање украсете ги со сечкан магдонос или копар.

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Никогаш немој да штедите кога се работи за вашето дете особено за мали бебиња. Органските јајца се одлична храна за бебињата која е доста хранлива , а всушност се добра опција за кога сакате да воведете цврста храна на вашето бебе. Тие се полни со есенцијални масни...

СЕ ТОПАТ ВО УСТА! Еве како да ги направите најдобрите пилешки нагетси со само неколку состојки!

СЕ ТОПАТ ВО УСТА! Еве како да ги направите најдобрите пилешки нагетси со само неколку состојки!

За ова одлично јадење ќе бидат доволни малку брашно, лук во прав, пилешко филе и уште неколку состојки. Доколку сте љубители на крцкаво пилешко, овие нагетси се вистинската работа за вас. Состојки: половина чаша брашно една лажичка лук во прав 800 гр пилешко филе...

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Ако немате време за комплицирани јадења, подгответе брзи и вкусни пилешки ролни со сланина. Состојки: 1 кг. пилешки стек тенки листови сланина 100 гр. кашкавал 5 кисели краставички босилек кари зачин сол, бибер зејтин Подготовка: Стекот исечете го на шницли, исчукајте...

Подгответе го пилешкото на бабски начин: Овие вкусни рендани шницли од БЕЛО МЕСО сигурно нема да ги направите само еднаш

Подгответе го пилешкото на бабски начин: Овие вкусни рендани шницли од БЕЛО МЕСО сигурно нема да ги направите само еднаш

Пилешкото никогаш не е лош избор, а можностите за негова подготовка се многубројни. Во денешниот рецепт, баба нуди посебен и интересен начин за совршен ручек со пилешко со прилози. Состојки: половина од замрзнато пилешко месо 1 главица кромид 1 поголем компир 1 кафена...