Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

  • 400 гр компири
  • Две лажици маслиново масло
  • 4 пилешки батаци со карабатак
  • 1 лажичка оригано
  • Сол и бибер
  • Рузмарин
  • 200 гр фета сирење
  • 30 маслинки
  • 200 гр шери домати
  • 1 лажица јаболков оцет

 

Начин на подготовка:
Вклучете ја рерната на 200 степени, а во тава ставете хартија за печење. Посолете ги компирите кои претходно ќе ги исечкате на коцки, ставете ги во тава на хартија за печење и посипете ги со 1 лажица маслиново масло.
Посолете го месото, додајте и од сушените зачини, премачкајте го со маслиново масло и ставете го во тава врз компирите.
Печете во загреана рерна околу 40 минути. По 40 минути, извадете ја тавата од рерна, додајте фета сирење, маслинки, шери домати, јаболков оцет и вратете во рерна па печете уште 35 минути.