Поховани пилешки прсти

Состојки

500гр. Бело пилешко месо
2-3 Јајца
кисела вода
Бело вино
сол и бибер
Зачин (Вегета)
Брашно
Масло за јадење
Сусам

Инструкции:

 

Белото месо се сече на помали парчиња.

Парчињата се чукаат и наросуваат со зачини по вкус и малку масло.

Во длабок сад ги матиме јајцата.

Ставаме пола чаша вино и една чаша вода.

Мешаме и додаваме брашно за да се добие смеса како за палачинки.

Ставаме зачини по вкус.

Додаваме и сусам по сопствена желба.

Убаво промешуваме .

Парче по перче од пилешкото месо потопуваме во смесата и пржиме во загреано масло.

Се служи со свеж лимон.

Мени