Пита со јаболка и суво овошје

Јан 29, 2020 | Пити и тесто

Фантастична комбинација од јаболка, суво овошје, бадеми, лешници и ореви.

Состојки:

  • 500 гр. кори за пита
  • 500 гр. шеќер
  • Сок од 1 лимон
  • 100 гр. суво грозје
  • 200 гр. мешавина од ореви, лешници и бадеми
  • 1 јаболка
  • 50 гр. суви кајсии
  • 50 гр. суви сливи
  • 1 чаша рум
  • Масло

 
Начин на подготовка:
Во водата додајте шеќер и варете на тивок оган за да направите густ сируп.
Пред крајот на готвењето, додајте сок од лимон. Лешниците, бадемите и оревите смелете ги или исекајте ги ситно. Сувото грозје потопете го во рум, а сувите сливи во млака вода.
Исецкајте ги кајсиите и јаболката. Сувите сливи исцедете ги од водата, извадете им ги семките и исецкајте ги на ситни парчиња. Корите за пита редете ги една по една во кружно тавче, прелијте ги со шеќер и посипете со подготвеното овошје.
На горната кора наредете го овошјето, прелијте со сируп од шеќер и печете во загреана рерна. Водете сметка за да не ја препечете питата, туку да остане сочна.

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја. Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути. Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш...

ХИТ БРЗА ПИТА БЕЗ БРАШНО: Идеално за доручек или за вечера

ХИТ БРЗА ПИТА БЕЗ БРАШНО: Идеално за доручек или за вечера

Состојки: 120 гр мелена овесна каша 2 јајца 150 гр ситно сирење 1 лажичка маслиново масло половина прашок за пециво Хималајска сол 200 мл јогурт 2 грста сецкан беби спанаќ Подготовка: Измешајте ги сите состојки, истурете ги во плех обложен со хартија за печење,...

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Со доаѓањето на студените денови се менува и кујната, па еве идеја да подготвите нешто вкусно што ќе ви ги стопли и душата и телото. Меки пирошки совршени за појадок и почеток на денот. Може да ги полните со фил по ваша желба, а денешната идеја е да се полнети со...