Печена тиква со прелив од мед

Состојки:

2 лажици мед
1 лажица сок од цеден портокал
1 лажица маслиново масло
1,5 кг тиква

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени и обложете го плехот со хартија за печење.
Во еден сад измешајте го медот, сокот и маслото. Исечете ја тиквата на парчиња, излупете ја и исчистете ја од семките.
Намачкајте ја со подготвената смеса и печете околу 40 минути додека тиквата не омекне.

Мени