Песто Сицилиано

Одлично одговара со свежа паста …

 • Подготовка:
  500 гр излупени свежи домати
  3 сушени домати
  пињоли
  маслиново масло
  1 рака ореви
  малку чили во прав
  пекорино сирење
  пармезан


Подготовка:
– Свежите домати исечете ги на пола, отстранете им ги семките и исецкајте ги на коцки.
– Во аван истолчете ги лукот и сушените домати во хомогена смеса.
– Додадете ги свежите домати и оревите и повторно истолчете.
– Зачинете со сол, бибер и чили во прав и додадете маслиново масло.
– На крај додадете ги изренданите сирења и убаво измешајте.

Мени