ПАШТЕТА ОД ТУНА

Дек 14, 2017 | Предјадење

Паштетата од туна е совршен рецепт за ова ладно време која со својот вкус ќе не однесе со мислите во летните денови и ќе не потсети на мирисот на морето.

Оваа паштета совршено оди со тазе домашен леб или крекери.

Состојки:

  • 300 грама туна
  • 300 грама крем сирење
  • 80 грама пармезан
  • 300 грама мајонез
  • Сок од половина лимон
  • Половина лажичка сенф
  • Крекери или леб за послужување

Подготовка:

Туната, крем сирењето, мајонезот, сенфот, сокот од лимон и пармезанот убаво изблендајте ги и оставете ја паштетата во фрижидер да се излади барем два часа.

Послужете ја ладна со крекери или тазе леб.

Крцкаво, зачинето и повикува за пиво: Рецепт за совршени печени компири

Крцкаво, зачинето и повикува за пиво: Рецепт за совршени печени компири

Зачинетите парчиња компир се опасно добра закуска, без разлика дали се служат со некој сос или како додаток на месо, риба или зеленчук. Својата крцкавост ја должат на лебните трошки, а својата сладост на зачините, кои по желба можете да ги прилагодите по сопствен...

Одллични за мезе : поховани печурки во пиво

Одллични за мезе : поховани печурки во пиво

Состојки: Две чаши пиво Две чаши брашно Две лажички лук во прав Две лажички сол Лажичка бибер Лажичка сушен магдонос 3-6 чаши масло (во зависност од тоа колку е голема тавата) Околу половина килограми печурки Подготовка: Истурете го маслото во тава – треба да биде...

Рецепти за лазања на кои не можете да им одолеете

Рецепти за лазања на кои не можете да им одолеете

естенините се омилено јадење за многумина од нас, а комбинации има безброј. Лазањата е посебно уживање, а може да ја направите со многу видови сосови. Она што е најважно за добра лазања е начинот на кој ја редите, па инспирирајте се од овие рецепти на Tasty на кои...

Полнети шампињони

Полнети шампињони

Состојки: 500 г шампињони Сол, бибер 2 лажички сушен или свеж босилек 50 г шунка 1 кромид Масло 2 лажици павлака 30 г кашкавал Приготвување: Измијте ги шампињоните и исчистете ги така за да има доволно место да се наполнат со смесата што ќе ја приготвите Исечете ги...