Освежителен колач со праски

Состојки за кората:

 • 2 јајца
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици брашно
 • 1/2 ќесичка прашок за пециво

Состојки за филот:

 • 600мл млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 2 пудинга ванила
 • 350мл кисела павлака
 • 3-4 праски
 • слатка павлака

Подготовка:

 1. Белките се матат со шеќерот, откако ќе се добие цврст снег, се додаваат жолчките и заедно и се заедно се мати.
 2. Во изматените јајца и шеќер се додава брашното и прашокот за пециво, заедно рачно се мешат.
 3. Во калап број 24, обложен со хартија за печење се истура тестото и се пече во претходно загреана рерна на 180С околу 15 минути.
 4. Печената кора се попрскува со неколку лажици млеко.
 5. Праските се лупат и се сечат на поголеми парчиња во облик на полумесечина и се редат врз кората.
 6. Се подготвува кремот. Пудингот и шеќерот се мешаат во 200мл млеко.
 7. Останатите 400мл млеко ги оставаме да се варат.
 8. Пред да се свари млекото го додаваме претходно разматениот пудинг и шеќер и се меша додека не се згусне.
 9. Кога ќе се свари кремот се додава киселата павлака и се меша додека не се соединат состојките.
 10. Подготвениот крем се прелева врз тестото и праските.
 11. Се остава да се олади.
 12. Се декорира по желба.

Слични рецепти и на профилот на Kitchen4.Me

Мени