Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Мар 25, 2019 | Пица

Состојки:

  • тенко тесто за пица
  • 1 шолја доматен сос
  • 1 шолја артичока, исечкана на четвртинки
  • 1 шолја моцарела
  • 1 шолја сечени црни маслинки
  • 6 листови пршута
  • 1 шолја печурки, сечкани
  • 2 варени јајца, по желба

Подготовка:

На тестото за пица распоредете го доматниот сос.

Потоа, ставете половина од моцарелата, артичоките и маслинките.

Од горе ставете пак од моцарелата. Посолете и побиберете.

Печете на 250 степени целзиусови околу 25 минути, додека краевите на тестото не бидат златно кафени.

На крај, додадете ја пршутата и печете уште 5 до 7 минути.

Посна пица со туна и печурки

Посна пица со туна и печурки

Во млаката вода истурете ги шеќерот и квасецот, а кога ќе нарасне квасецот додадете ги останатите состојки и замесете меко тесто. Месете го неколку минути и оставете го да стаса 30 минути. Расукајте го тестото и ставете го во тавче. Потоа намачкајте ја доматната паста...

Брзи мини пици со модар патлиџан

Брзи мини пици со модар патлиџан

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете! Потребни состојки: -1 поголем модар патлиџан -Сол -Маслиново масло -1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати) -Свеж босилек -200g рендан кашкавал Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња...

Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

На прв поглед, оваа пица изгледа како и секоја друга. Но, на прв поглед, или веќе на првото залче, ќе сфатите дека нешто фали – кашкавал! Е сега, некој може да каже дека ова не е пица, па во тој случај можете да ја нарекувате „отворен сендвич“, но млечните производи...

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

Потребни состојки: 150 грама шунка 1  лажичка шеќер 100 милилитри масло 300 грама кисела павлака 100 грама кечап 15   квасец 100 милилитри вода 600 грама брашно 1   јајце Подготовка: Квасецот растопете го во водата и малку шеќер. Додадете го во брашното, маслото,...