Одличен предлог за појадок, омлет со домат

Јун 27, 2022 | Македонска Кујна

Пробајте омлет со домат, одличен за појадок.

Состојки:

  • 1 модар патлиџан со средна големина
  • 3 лажици путер
  • 1 поголем кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 поголем домат
  • 4 јајца
  • сол, бибер
  • малку мускатно оревче

Подготовка:

Модриот патлиџан цел испечете го. Откако ќе се олади излупете го и исечете на мали парчиња. Доматот ислупете го и исечете на коцки.

Во тавче растопете го путерот и прорпжете го кромидот. Додадете со лукот исечен на листови, па модриот патлиџан и динстајте неколку минути. Потоа додадете го доматот, и зачинете. Оставете неколку минути, па додадете ги изматените јајца и оставете да се испржат.

Пријатен појадок.

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Вкусно и визуелно многу привлечно јадење – полнетите печени домати се вистинска рапсодија на вкус, боја и арома, а сите ќе уживаат во оваа комбинација. Кускусот е храна која се добива од здробена тврда пченица и е многу популарна храна во кујните на арапските земји....

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Помфритот е идеален додаток за хамбургери или друго месо на скара. Сепак, многу луѓе го јадат и како главно јадење, со малку салата. Но, поради начинот на подготовка кој бара пржење во големи количини масло, помфритот е меѓу намирниците кои воопшто не се најздравиот...

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја. Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути. Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш...