Овој КОКТЕЛ со специфично име е еден од најдобрите за во лето

Јул 11, 2021 | Пијалоци (Шејкови)

„Палома“ е мексиканска класика и злобна конкуренција на најпознатиот пијалак базиран на текила – Маргарита, и ако имате шише текила, лесно можете да направите еден од овие два пијалаци. Палома е пијалак кој Мексиканците едноставно го обожаваат поради различните вкусови кои се преплетуваат во секоја голтка – горчлива, слатка, солена, кисела.

Најдобро од сè е што не мора да потрошите еден куп состојки за да направите Палома. Потребни се само текила и грејпфрут, а остатокот зависи од инспирацијата. Свежо исцеден сок од грејпфрут ќе биде полн погодок во комбинација со текила и малку тоник или минерална вода, а може да додадете и исцедени лимети, како и сол за украсување на работ на чашата. Ако сакате, истријте ја чашата со парче грејпфрут и натопете ја во сол.

Ако користите сок од грејпфрут и вода, тогаш можеби ќе ви недостасува доза на сладост и во тој случај додадете сируп од агаве или едноставен сладок сируп што ќе го направите со мешање на чаша вода со чаша шеќер стопена на оган и оладена. Можете исто така да додадете свежи билки што ќе ги оставите да стојат најмалку 15 минути во свежа вода.

Потоа чувајте го сирупот во фрижидер и извадете го кога ви треба за коктели. Парчиња грејпфрут или, на пример, стебленца од рузмарин можат да се користат како украс.

Потребни состојки: 120 милилитри текила, 120 милилитри сок од грејпфрут, 50 милилитри (или по вкус) сируп од агаве, минерална вода или тоник.

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Во мало тенџере на средна топлина загрејте го млекото додека не се загрее, но не и врие. Сварете го кафето и истурете го во шолја, а потоа додадете го пирето од тиква, засладувачот, зачинот и екстрактот од ванила и убаво измешајте. Направете пена со жица за млеко, па...

Безброј придобивки од ѓумбирот, подгответе си здравје во чинија и чаша

Безброј придобивки од ѓумбирот, подгответе си здравје во чинија и чаша

Оваа разноврсна суперхрана има безброј здравствени придобивки, од лекување на болести до намалување на болката во мускулите. Но, поради што ѓумбирот е навистина толку супер? Без разлика дали сакате да додадете зачин во вашата храна или да го зачините кафето за огнен...

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Сите состојки Состојки: 1 замрзната банана (исечена на прстени) ½ шолја кафе ½ шолја бариста млеко од растително потекло (или млеко по ваш избор) 1 лажица какао во прав 1 лажица ленено семе ½ чаша ванила или чоколаден протеин во прав 1 лажица путер од јаткасти плодови...

Направете го сами омилениот летен коктел дома: Уживајте како да сте во бар на плажа

Направете го сами омилениот летен коктел дома: Уживајте како да сте во бар на плажа

Најубавиот летен коктел за пријатно попладне или почеток на вечерта Од скромните почетоци во малите барови низ северна Италија, ритуалот на пиење Аперол се рашири низ континентите, а луѓето ширум светот се поврзуваат преку љубовта да уживаат во овој коктел, кој...