Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Јун 8, 2020 | Диети

Пред следниот оброк проверете колку е часот! Внимавајте кога јадете и може да ослабнете и до 2.5 колограми за само пет дена, тврдат стручњаците.
Во оваа диета нема никаква забрана во поглед на тоа кои намирници јадете, туку во поглед на времето кога јадете. Овој начин на исхрана е базиран на фактот дека на нашето тело му се потребни сите состојки – јагленохиграти, протеини и масти, но постојат правила како е најдобро да се внесуваат.
Јагленохидратите и мастите, кои се важни за правилно фукционирање на мозокот и за енергија, се внесуваат наутро за да има време да ги потрошите сите внесени калории. Попладне треба да внесувате што помалку јаглени хидрати и масти, а никако не ги конзумирајте по 17 часот.

Внесувањето на јаглени хидрати и масти е обратно пропорционално со внесувањето на протеини. Попладне и навечер конзумирајте месо и риба, како и овошје и зеленчук.
Уште еден важен фактор кој влијае на успехот на диетата е комбинирањето на намирниците. Избегнувајте комбинација на јаглени хидрати и масти, која е лоша за телото, додека комбинацијата на масти и протеини е безопасна.

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Истражувањата покажуваат дека сувото грозје е корисно и за крвниот притисок и за кардиоваскуларното здравје. Во народната медицина постојат различни природни пијалоци кои благотворно делуваат на организмот. Често слушаме за тоа колку е добро водата да се пие со лимон,...

Зеленчук делотворен при слабеење

Зеленчук делотворен при слабеење

Следат шест од најпогодните зеленчукови плодови коишто стручњаците ги препорачуваат во исхраната кога главната цел е губење тежина. Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а обично содржи и влакна што помагаат човекот подолго да се чувствува сит. Дополнително,...

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Кога држат диета, повеќето луѓе се откажуваат од бело брашно или месни производи. Сепак, научниците откриле дека има зеленчук и житарки, за кои обично се верува дека помагаат за слабеење, а кои поради некоја причина доведуваат до обратното. Истражувањето траело 20...

Колку повеќе ја јадете, толку полесно слабеете- храна со негативни калории

Колку повеќе ја јадете, толку полесно слабеете- храна со негативни калории

До сега сигурно верувавте дека само со избегнување на одредена храна ќе ослабете, без да сте запознаени со намирниците кои имаат негативни калории. Што всушност претставува негативниот калориски баланс? Одговорот е едноставен – се работи за намирници кои на телото му...