Најздравиот природен напиток: Кажете збогум на лошиот холестерол и запушените артерии

Апр 23, 2019 | Uncategorized

Кажете им збогум на затнатите артерии, високиот крвен притисок и лошиот холестерол!

Ова е рецепт за напиток кој може да ги одзатне артериите, да го намали нивото на лошиот холестерол и да го нормализира крвниот притисок.

Поради нашиот начин на живеење изложени сме на многу штетни материи кои предизвикуваат различни здравствени состојби.

Проблемите со артериите, со високиот крвен притисок и лошиот холестерол можат да исчезнат благодарение на овој одличен напиток.

Потребно ви е:

  • 1 кг лимон
  • 1 кесичка сода бикарбона
  • 5-6 китки сув магдонос
  • 12 шолјички вода

Во студена вода измијте го лимонот па ставете го во топла вода во лонец, додадете сода бикарбона и оставете го да отстои еден час.

Исплакнете и додадете нова вода.

Магдоносот ситно исечкајте го па додадете го во водата. Гответе 2-3 часа на тивок оган.

Пијалакот треба да се чува во фрижидер 20 дена.

Земајте 4 лажици од овој напиток секое утро на празен желудник, во комбинација со 30-40 мл доматен чист сок.

Доматниот сок или пире не е задолжително, но може дополнително да помогне.

Лимонот се користи во домаќинството од повеќе причини, на пример: ги неутрализира нездравите остатоци од мириси, особено во фрижидерот.

На ист начин делува и во организмот.

А бидејќи содржи калиум може да помогне во контролата на крвниот притисок.
Освен тоа, одлично делува врз менталното здравје, а благодарение на лимонот можете да ја повратите енергијата.

Сокот од лимон е диуретик, што значи дека помага да не се задржува водата во организмот, а покрај тоа го поттикнува елиминирањето на токсините од телото.

Водата со лимон помага во намалување на респираторните проблеми и овозможува подобро дишење, ги намалува воспаленијата и ја инхибира продукцијата на слуз.

А исто така, може да помогне во решавање на проблеми со акни и митесери.

Сокот од лимон може да помогне во намалување на болка при забоболка, а ги отстранува и токсините од крвта, а воедно се бори и против слободните радикали кои можат да предизвикаат знаци на стареење. Затоа додавајте го во вода со малку мед.

Магдоносот е богат со многу витални витамини, вклучително витаминЦ, Б12, К и А. Магдоносот го чува вашиот имунолошки состав и го лекува нервниот систем.
Помага во елиминација на вишок течности од телото и ја забрзува работата на бубрезите.

Редовната употреба на магдоност може да помогне во контролата на крвниот притисок.

Фолната киселина во оваа билка е како тоник за срцето.

Магдоносовото етерично масло, кога се масира во кожата, може да го намали губитокот на коса.

Ако го користите магдоност на дневна основа, ќе се чувствувате многу подобро, а болките во зглобовите значително ќе бидат намалени.

Чајот од магдонос ги опушта вкочанетите мускули и ја поттикнува дигестијата.

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Вистински хит на посните веселби се секогаш малите колачи. Гостите ги обожаваат, но на домаќинките им задаваат вистинска мака. Ги има толку многу и треба да го изберете најдобриот и највкусниот рецепт. Ви носиме рецепт за највкусните колачиња, по рецептот на баба: За...

Рецепт на денот: Пита со јаболка и брусница

Рецепт на денот: Пита со јаболка и брусница

Подгответе ја оваа пита која ќе го израдува целото семејство. Питата се подготвува многу едноставно, а ќе уживате во нејзиниот вкус. Состојки: 700 гр. јаболка Две шолји брусница ¾ шолји шеќер Три лажици пченкарен скроб Лажица рендана кора од лимон Половина лажица...

Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Прво, треба да знаете дека постојат многу нешта кои може да предизвикаат проблеми со дишните органи, како што се: алергии, астма, штетни микроорганизми, па дури и вдишување на различни загадувачи. Најчестите симптоми и знаци кои предупредуваат на респираторни проблеми...

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Оброците на работното место се една од најголемите причини за внес на премногу калории, а со тоа и создавање вишок килограми. Преиспитајте ги своите навики за исхрана на работното место, а тоа ќе ви помогне да имате повеќе контрола врз она што го јадете. Носете своја...