Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Мар 29, 2024 | Десерти

Доколку сакате чо

Доколку сакате чоколадни комбинации тогаш оваа торта ќе ги маѓепса сите ваши сетила.

Овој рецепт за чоколадна торта со богат филм е нешто божествено, а нејзината подготовка е навистина брза.

Состојки:

  • 200 грама мелени бисквити;
  • 200 грама чоколадо;
  • 700 милилитри млеко;
  • 80 грама путер;
  • 60 грама брашно;
  • 30 грама шеќер;
  • 7 грама желатин;
  • ќесичка екстракт од ванила.

Подготовка:

1. Бисквитите и стопениот путер соединете ги во компактна смеса, па распоредете ги како кора во калап (24 сантиметри). Претходно калапот обложете го со хартија за печење. Оставете ја смесата да се излади во фрижидер.
2. За фил: Помешајте го брашното, шеќерот, желатинот, а потоа додадете го млекото, па ванилата. Сѐ добро измешајте и додадете го чоколадото кое сте го скршиле на коцки.
3. Загрејте ја смесата на умерена температура со постојано мешање додека чоколадото не се стопи и не се соедини. Филот ставете го над кората во калапот.
4. Оставете ја тортата околу три часа да зацврсти во фрижидер. Посипете со рендано чоколадо или украсете по желба.
На здравје!

коладни комбинации тогаш оваа торта ќе ги маѓепса сите ваши сетила.

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Во тенџерето додадете скроб (нишесте), кој побрзо ќе го згусне. Ви предлагаме да ги искористите јагодите кои веќе може да ги купите и да направите домашно слатко од миризливо и свежо овошје. Ви пренесуваме малку поинаков рецепт од оној на кој сте навикнати. Во...

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Јајцата со шеќер изматете ги со миксер. Додадете масло, ванилин шеќер, јогурт и прашок за пециво измешан со брашно. Комбинирајте сè заедно. Загрејте ја машината за крофни и истурете по 1 лажичка фил во секој калап. Затворете го уредот и печете додека не поруменат....

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Во сад ставете протеин по вкус, овесна каша, путер од кикирики и ситно сечкани чоколадни парченца. Мешајте ја смесата додека не стане хомогена, а по потреба додадете една лажица вода или млеко. Можете да декорирате со кокосови трошки или со нешто друго по желба....

Магичен колач од само 2 состојки: Не може да биде поевтино, побрзо и повкусно

Магичен колач од само 2 состојки: Не може да биде поевтино, побрзо и повкусно

Чоколадна торта со само две состојки ќе ве воодушеви. Не бара многу време за подготовка, нема комплицирани состојки и се што ви треба е малку добра волја, чоколадо и јајца. Што се однесува до чоколадото, слободно изберете според ваш вкус. Никогаш побрзо и никогаш...