Направете прекрасна посна торта без масло

by | Мар 6, 2020 | Здрава храна

Направете си прекрасна торта без масло. Велигденските пости започнаа, па оваа торта одлично ќе ви дојде.

Потребни состојки:

  • 15 лажици студена вода
  • 15 лажици шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 15 лажици брашно
  • 250 гр. мелени ореви
  • 100 гр. суво грозје
  • 250 гр. гриз
  • 1 прашок за пециво
  • Кокос
  • 500 гр. шеќер (за шербет)

Начин на подготовка:
Во длабок сад, со дрвена лажица се мешаат водата и шеќерот, се додава сода бикарбона и со постепено мешање се додава брашното, а потоа исецканите ореви, сувото грозје, гризот и на крај пецивото.
Откако смесата ќе стане хомогена, се пече во тавче обложено со хартија за печење на 180°C, околу 30 минути.
Се проверува со чепкалка за заби за да се види дали тортата е печена. Откако ќе се излади, се сече на парчиња и се полева со топол шербет, а може да се посипе и со сецкани ореви или кокос.
Подготовка на шербетот:
500 грама шеќер се вари со 500 милилитри вода, стапче цимет и парче лимон, околу 15 минути.

Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва