Напиток кој топи килограми како луд

Јул 31, 2019 | Диети

Состојки:

  • една лажичка јаболков оцет
  • прст лута мелена пиперка
  • сок и кора од еден лимон

Подготовка:
Истругајте ја лимоновата кора и полијте ја со 240 мл врела вода.

После 10 мин додадете го сокот од лимон, јаболковиот оцет и мелената лута пиперка.

Измешајте пред секоја голтка и пијте пред и после секој оброк.

ЗОШТО ОВОЈ НАПИТОК Е ТОЛКУ ЕФИКАСЕН?

Мелената пиперка помага во варењето на храната, го забрзува метаболизмот и го стимулира согорувањето на мастите.

Всушност, нејзината состојка, капсаицин, го стимулира нервниот систем да произведе топлина во организмот што поттикнува забрзано трошење на калории.

Лимонот содржи соединенија кои го успоруваат таложењето на масти, а неговата кора содржи полокосанол, соединение кое помага во согорување на наталожените масти.

Јаболковиот оцет, односно неговото редовно конзумирање во умерени количини, помага во растварање на мастите во организмот.

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Истражувањата покажуваат дека сувото грозје е корисно и за крвниот притисок и за кардиоваскуларното здравје. Во народната медицина постојат различни природни пијалоци кои благотворно делуваат на организмот. Често слушаме за тоа колку е добро водата да се пие со лимон,...

Зеленчук делотворен при слабеење

Зеленчук делотворен при слабеење

Следат шест од најпогодните зеленчукови плодови коишто стручњаците ги препорачуваат во исхраната кога главната цел е губење тежина. Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а обично содржи и влакна што помагаат човекот подолго да се чувствува сит. Дополнително,...

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Кога држат диета, повеќето луѓе се откажуваат од бело брашно или месни производи. Сепак, научниците откриле дека има зеленчук и житарки, за кои обично се верува дека помагаат за слабеење, а кои поради некоја причина доведуваат до обратното. Истражувањето траело 20...

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Пред следниот оброк проверете колку е часот! Внимавајте кога јадете и може да ослабнете и до 2.5 колограми за само пет дена, тврдат стручњаците. Во оваа диета нема никаква забрана во поглед на тоа кои намирници јадете, туку во поглед на времето кога јадете. Овој начин...