Моќен домашен напиток за брзо и ефикасно слабеење

Мар 11, 2020 | Диети

Потребни состојки

  • 3 литри вода
  • 3-4 лимети или 2-3 лимони, доколку немате лимета
  • 150 мл мед
  • 2 супени лажици куркума во прав
  • Црн пипер

Начин на подготовка
Претходно подгответе 3-литарски стаклен сад, во кој ќе го приготвите напитокот. Доколку немате соодветна тегла, може и стаклени шишиња. Сварете ја водата, до точка на вриење, а потоа оставете ја малку да се излади.

Измијте го овошјето и од истото, прецедете го сокот, а потоа додадете го сокот кон водата. Кога веќе водата нема да биде толку топла, додадете ги медот и куркумата и добро измешајте ги сите состојки заедно.
За подготовката на овој напиток не се користи блендер. Добиената смеса складирајте на во ладилникот на 24 часа.
Начин на употреба
Пред употреба, не заборавајте да го прецедите напитокот. Се пие по 120 грама, 3 пати на ден, половина час пред секој оброк. Доколку не може да измерите 120 грама, тогаш пијте по половина кафена шолја од напитокот. Пред неговото консумирање, се додава прстофат мелен црн пипер.
Целиот третман трае 3 недели, по кои се прави пауза од 2 недели, а потоа се прави уште еден 3-неделен курс.

Зеленчук делотворен при слабеење

Зеленчук делотворен при слабеење

Следат шест од најпогодните зеленчукови плодови коишто стручњаците ги препорачуваат во исхраната кога главната цел е губење тежина. Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а обично содржи и влакна што помагаат човекот подолго да се чувствува сит. Дополнително,...

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Кога држат диета, повеќето луѓе се откажуваат од бело брашно или месни производи. Сепак, научниците откриле дека има зеленчук и житарки, за кои обично се верува дека помагаат за слабеење, а кои поради некоја причина доведуваат до обратното. Истражувањето траело 20...

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Пред следниот оброк проверете колку е часот! Внимавајте кога јадете и може да ослабнете и до 2.5 колограми за само пет дена, тврдат стручњаците. Во оваа диета нема никаква забрана во поглед на тоа кои намирници јадете, туку во поглед на времето кога јадете. Овој начин...

Колку повеќе ја јадете, толку полесно слабеете- храна со негативни калории

Колку повеќе ја јадете, толку полесно слабеете- храна со негативни калории

До сега сигурно верувавте дека само со избегнување на одредена храна ќе ослабете, без да сте запознаени со намирниците кои имаат негативни калории. Што всушност претставува негативниот калориски баланс? Одговорот е едноставен – се работи за намирници кои на телото му...