Морков салата

Состојки:

 • 500 грама морков
 • 2 лажици сецкан магдонос
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици вински оцет
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • Бибер по желба

Подготовка:

 1. Морковот се лупи и сечка, на долги стапчиња. Се вари 10-15 минути, да омекне.
 2. Додека се вари морковот на страна се соединуваат состојките за преливот: сечканиот магдонос, сечканиот лук, 2 лажици вински оцет, 2 лажици маслиново масло, 1 лажичка сол, 1 лажичка шеќер и бибер по желба.
 3. Откако ќе се свари морковот, се цеди, врз него се додава преливот и се меша се заедно.
 4. За подобар вкус оставете ја салатата 2-3 часа да отстои.

Пријатно јадење!

Слични рецепти и на профилот на Kitchen4.Me

Мени