Мексикански плескавици

Мар 22, 2019 | Свинско месо

Состојки:

  • 500 г мешано мелено месо
  • 2 главици кромид
  • 70 г рендан кашкавал
  • 150 мл кечап
  • 30 г тортиља чипс
  • 1 лажица сенф
  • 1 чешне лук, ситно исечкан или истолчен
  • бибер

Подготовка:
Измешајте ги меленото месо, ситно сечканиот кромид, кечапот, издробениот чипс, сенфот, лукот и биберот.
Смесата добро измесете ја и од неа направете четири плескавици.

Печете ги плескавиците од секоја страна на скара 10-12 минути.
Сервирајте ги, по желба, со тортиља чипс и со кечап.

Добар апетит!

Ручек за вистински гурмани: Свински медаљони во сос од печурки

Ручек за вистински гурмани: Свински медаљони во сос од печурки

Предлог што да зготвите за денешниот ручек. Потребни состојки: 800 г свинско месо Рузмарин 1 чешне лук Сол и бибер 2 лажици маслиново масло Морска сол Главица кромид 2 лажици масло 250 г шампињони 200 мл неутрална павлака Начин на подготовка: Измијте го месото и...

Само за вистински гурмани – ребра во сладок сос со компири

Само за вистински гурмани – ребра во сладок сос со компири

Состојки: 2 кг свински ребра 6 чешниња лук свеж ѓумбир, излупен и сечкан дробени суви лути пиперчиња (по вкус) 6 ѕвездички анасон 6 лажички мед 150 мл соја сос 2 – 3 лажици оцет 200 мл бело вино 6 млади кромидчиња 400 мл вода во која претходно ќе растворите...

Само за вистински гурмани – ребра во сладок сос со компири

Само за вистински гурмани – ребра во сладок сос со компири

Состојки: 2 кг свински ребра 6 чешниња лук свеж ѓумбир, излупен и сечкан дробени суви лути пиперчиња (по вкус) 6 ѕвездички анасон 6 лажички мед 150 мл соја сос 2 – 3 лажици оцет 200 мл бело вино 6 млади кромидчиња 400 мл вода во која претходно ќе растворите...

Мини тако – празник за очи

Мини тако – празник за очи

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени.Во тавче загрејте масло на средна температура, додадете мелено месо, ким, мајчина душичка и бибер и издинстајте го месото. Потоа измешајте ја варената пченка и посолете по желба. Вишокот од масло исцедете го. На секоја...