Лисната векна

Состојки:
-500гр готово лиснато тесто
-Доматен сос
-100гр свински врат
-150гр рендан кашкавал
-1 јајце
-Оригано по вкус
Подготовка:
Лиснатото тесто се расукува со големина од 40цм должина и ширина.
Од двата крај се сечат ленти со дебелина од 2цм.
Средишниот дел, кој што не е раселено се филува со доматниот сос, парчиња свински врат и рендан кашкавал и се наросува со оригано.
По една лента од едниот и другиот крај се врзуваат како машна.
Се премачкува со јајце, се наросува со пармезан .
Се пече на 200С околу 20минути.
Пријатно јадење!

Слични рецепти и на профилот на Kitchen4.Me

Мени