Лимонадата од куркума ја третира депресијата подобро од антидепресиви!

За лимонадата од куркума е утврдено дека содржи некои од најдобрите лековити вредности. Познато е дека куркумата има моќни антиинфламаторни својства.

Овој корен ги убива канцерогените ќелии, лечи депресија, го намалува холестеролот. Списокот е долг, но вреди да се споменат и другите придобивки како што е способноста за лекување на рак на кожата, Алцхајмерова болест и други состојби како што се артритис, жиговина, жолтица, дијареја, жолчното кесе и болка во желудникот.
Куркума за лечење депресија

Постојат многу начини и лекови кои можете да ги користите за лекување на депресија. Тажната работа од употреба на кој било вид на лек за депресија се ужасните несакани ефекти кои доаѓаат при

нивно користење, како што се отежнато дишење, самоубиствени мисли или најлошото – крварење во желудникот.
Големото откритие докажа дека куркумата може да излечи лице со тешка депресија, без потреба да се соочува со какви било несакани ефекти. Куркумата ја третира депресијата со специјална состојка наречена куркумин, за која се покажа дека е поефикасно од флуоксетинот, содржан во Прозак.

Како да направите лимонада од куркума
Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, а ние го одбравме најефикасниот и наједноставниот начин.

Рецепт за 4 лица

  • 4 чаши ладна вода
  • 2 лажици свежо рендани или куркума во прав
  • 4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевија ако избегнувате шеќер
  • 1 лимон или лимента
  • сок од еден портокал (по избор)

Измешајте ги сите состојки во сад, промешајте и сервирајте со парчиња лимон.
Придобивки од куркумата

  • Содржи природни антиинфламаторни, антиоксиданти и антивирусни својства
  • Силен поттикнувач на имунитетот кој ќе ја подобри апсорпцијата на основните хранливи материи
  • Се користи во многу рецепти за детоксикација бидејќи апсорбира хранливи материи и ги намалува калориите
  • Може да се конзумира на дневна беза и оди добро со секаков вид храна

Исто така, добра страна на овој рецепт е фактот дека не треба да трошите многу пари на лекови, а можете да го подготвите дома.
Состојките за овој совршен пијалак можете да ги купите насекаде, но внимавајте да не го изложувате на високи температури бидејќи нивото на хранливи материи може да се намали или ослабне.

Мени