Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Мај 13, 2018 | Пилешко, Салати

Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно.

ladna-pileshka-salata-idealna-za-denovite-koga-ne-vi-se-gotvi-01.jpg

Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви.

Состојките се едноставни, а подготовката се одвива така што сите состојки ги ставате на купче и ги мешате.

Може да комбинирате со тортиљи, брускети или да ја искористите идејата од видеото, па салатата да ја послужите на листови марула.

 

ladna-pileshka-salata-idealna-za-denovite-koga-ne-vi-se-gotvi-03.jpg

Потребни состојки:

  • 3 шолји сварено бело пилешко месо, исечкано на парчиња
  • 1 шолја кисели краставички, исечени на кругови
  • ½ шолја виолетов кромид, сечкан на ситни коцки
  • 2 стапчиња целер
  • 2/3 шолја мајонез
  • ¼ шолја сенф
  • 2 лажици вински оцет
  • 1 лажица сечкан копар
  • ½ лажица буковец
  • Сол, бибер

Подготовката погледнете ја во продолжение:

Вкусно јадење кое едноставно се прави, а е вистински рај за непцата

Вкусно јадење кое едноставно се прави, а е вистински рај за непцата

Испасирајте го месото, па посолете го и зачинете го. Наредете во подмачкан сад за печење. Додадете шунка исечена на прстени и рендано сирење и повторете ја постапката уште еднаш. Прелијте ја смесата со изматените јајца и кремот. Печете околу 40 минути на 200 степени....

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Никогаш немој да штедите кога се работи за вашето дете особено за мали бебиња. Органските јајца се одлична храна за бебињата која е доста хранлива , а всушност се добра опција за кога сакате да воведете цврста храна на вашето бебе. Тие се полни со есенцијални масни...

СЕ ТОПАТ ВО УСТА! Еве како да ги направите најдобрите пилешки нагетси со само неколку состојки!

СЕ ТОПАТ ВО УСТА! Еве како да ги направите најдобрите пилешки нагетси со само неколку состојки!

За ова одлично јадење ќе бидат доволни малку брашно, лук во прав, пилешко филе и уште неколку состојки. Доколку сте љубители на крцкаво пилешко, овие нагетси се вистинската работа за вас. Состојки: половина чаша брашно една лажичка лук во прав 800 гр пилешко филе...

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Ако немате време за комплицирани јадења, подгответе брзи и вкусни пилешки ролни со сланина. Состојки: 1 кг. пилешки стек тенки листови сланина 100 гр. кашкавал 5 кисели краставички босилек кари зачин сол, бибер зејтин Подготовка: Стекот исечете го на шницли, исчукајте...