Крушевско топено сирење

Состојки:

400 мл доматно пире
500 гр сирење (препорачуваме овчо)
200 гр павлака
150 гр кашкавал
двопек
маслиново масло
Подготовка:

Во огноотпорен сад за печење ставете ден ред доматно пире, па ред сирење, ред двопек, ред павлака. Редете по овој редослед се додека не го истрошите материјалот.
Одозгора изрендајте кашкавал и попрскајте со маслиново масло.
По желба зачинете со оригано.
Печете 10-15 минути во предходно загреана рерна на 250 степени целзиусови.
На здравје гезме!

Мени