Крокети со колбаси

Окт 19, 2017 | Предјадење

Вистинско гурманско јадење …

Потребно е:
250 гр крањски колбаси
250 мл млеко
40 гр путер
100 гр брашно
1/2 кесичка прашок за пециво
2 јајца
2 лажици лебни трошки
3 помали кисели краставички
1 лажиче мелен сув зачин

за похувањето:
80 гр брашно
2 јајца
160 гр лебни трошки

Подготовка:
– Колбасите сварете ги, излупете ги и ситно исецкајте ги.

– Брашното измешајте го во поголемиот дел од млекото да добиете хомогена смеса.

– Во преостанатото млеко додадете ги путерот и мелениот сув зачин и ставете ги на рингла да се варат. Кога ќе почне да врие додадете ја смесата со брашно и кратко варете со постојано мешање.

– Оставете да се излади и потоа додадете ги прашокот за пециво, лебните трошки, едно по едно јајце, сецканите краставички и сецканите колбаси.

– Со мокри раце обликувајте крокети, увалкајте ги во брашно, па во изматени јајца и на крај во лебни трошки.

– Ставете ги да се пржат во врело масло на умерена температура од сите страни, додека да добијат убава златно-румена боја.

– Крокетите послужете ги врели со тартар сос и зелена салата.

Крцкаво, зачинето и повикува за пиво: Рецепт за совршени печени компири

Крцкаво, зачинето и повикува за пиво: Рецепт за совршени печени компири

Зачинетите парчиња компир се опасно добра закуска, без разлика дали се служат со некој сос или како додаток на месо, риба или зеленчук. Својата крцкавост ја должат на лебните трошки, а својата сладост на зачините, кои по желба можете да ги прилагодите по сопствен...

Одллични за мезе : поховани печурки во пиво

Одллични за мезе : поховани печурки во пиво

Состојки: Две чаши пиво Две чаши брашно Две лажички лук во прав Две лажички сол Лажичка бибер Лажичка сушен магдонос 3-6 чаши масло (во зависност од тоа колку е голема тавата) Околу половина килограми печурки Подготовка: Истурете го маслото во тава – треба да биде...

Рецепти за лазања на кои не можете да им одолеете

Рецепти за лазања на кои не можете да им одолеете

естенините се омилено јадење за многумина од нас, а комбинации има безброј. Лазањата е посебно уживање, а може да ја направите со многу видови сосови. Она што е најважно за добра лазања е начинот на кој ја редите, па инспирирајте се од овие рецепти на Tasty на кои...

Полнети шампињони

Полнети шампињони

Состојки: 500 г шампињони Сол, бибер 2 лажички сушен или свеж босилек 50 г шунка 1 кромид Масло 2 лажици павлака 30 г кашкавал Приготвување: Измијте ги шампињоните и исчистете ги така за да има доволно место да се наполнат со смесата што ќе ја приготвите Исечете ги...