Колку навистина шеќер има во една банана?!

Мар 28, 2024 | Здрава храна

Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша препораката дека кога јадете овошје, треба да избегнувате банани бидејќи „имаат премногу шеќер“.

Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша препораката дека кога јадете овошје, треба да избегнувате банани бидејќи „имаат премногу шеќер“.

Не е ни чудо, вели авторот на книги за долговечност и здравје Џеф Витингтон за Healthy, што нешто толку слатко и едноставно како банана предизвикало толку многу конфузија – особено кај луѓето кои внимаваат на нивниот внес на шеќер.

Според Министерството за земјоделство на САД, вкупната содржина на јаглени хидрати во банана со средна големина е околу 27 грама. Тие 27 грама дополнително се разложуваат на скроб, влакна и шеќер. Вкупната количина на шеќер содржана во една банана е 14,4 грама, а таа се состои првенствено од три вида шеќер кои вклучуваат сахароза, гликоза и фруктоза.

Оваа вкупна количина шеќер во банана е нешто помалку од половина од она што би го најдете во лименка сок – но со една многу важна разлика. Скробот и влакната во бананата се сложени јаглехидрати, чие присуство всушност ќе ја забави апсорпцијата на шеќер во телото, создавајќи побавно и помалку драстично зголемување на шеќерот во крвта во споредба со зашеќерениот пијалок.

Ова е причината зошто бананите се рангирани ниско на скалата на гликемиски индекс на блогот за јавно здравје на Универзитетот Харвард. Гликемискиот индекс е скала што се користи за да се забележи колку брзо одредена храна може да предизвика зголемување на вкупните нивоа на гликоза во крвта.

Друга забелешка за вкупната содржина на шеќер е промената што се случува кога бананите созреваат. Имено, бананите кои штотуку влегуваат во зрелост ќе имаат поголема содржина на скроб, кој постепено ќе се претвора во шеќер додека бананата созрева. Поради оваа причина, најзрелите банани ќе имаат најголема содржина на шеќер – не е изненадувачки, кога ќе помислите на послаткиот вкус што излегува од таа шарена кожа. може да предизвика да пропуштат голем број дополнителни витамини и минерали кои можат да играат важна улога во секоја урамнотежена исхрана.

Нутриционистката Меган Бишоп изјавила дека бананите се „влакнеста закуска која е многу поздрава од белиот леб или чипсот“. Со толку многу хранлива вредност, целосното отфрлање на бананите можеби не е најмудриот избор.

Во врска со дијабетесот, постои легитимна загриженост за која било храна што може да предизвика умерен скок на нивото на гликоза во крвта, но пилот студија објавена во 2014 година покажа дека „банана дневно е безбедна и за дијабетичари и за хиперхолестеролемија“.

Бишоп забележува дека бананата за дијабетичари „не е ограничена, но може да зависи од тоа колку бил дополнителен внес за оброкот“. Се разбира, ако сте дијабетичар, секогаш е препорачливо да се консултирате со вашиот лекар или лиценциран или овластен нутриционист.

Здрави енергетски бомбици без шеќер и брашно готови за пет минути

Здрави енергетски бомбици без шеќер и брашно готови за пет минути

Слатките не мора секогаш да бидат нездрави и полни со шеќер и брашно. Од неколку состојки можете да направите хранливи енергетски бомбици, а потребни се само пет минути. Една од главните состојки се урмите, кои се многу здрави и пожелни во исхраната. Состојки: 200...

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Истражувањата покажуваат дека сувото грозје е корисно и за крвниот притисок и за кардиоваскуларното здравје. Во народната медицина постојат различни природни пијалоци кои благотворно делуваат на организмот. Често слушаме за тоа колку е добро водата да се пие со лимон,...

Рецепт за домашен и ПОСЕН мајонез

Рецепт за домашен и ПОСЕН мајонез

За сите љубители на мајонез, ви носиме поздрава верзија за да уживате во омилениот намаз без да биде толку мрсен и нездрав. За сите љубители на мајонез, ви носиме поздрава верзија за да уживате во омилениот намаз без да биде толку мрсен и нездрав. Потребно е: 50 ml...

Протеините најдобар избор на закуска во случај на глад ноќе

Протеините најдобар избор на закуска во случај на глад ноќе

Се препорачува и протеински микс со малку маснотии, без шеќер… Според познавачите, протеините се важен за губењето тежина. А пак, кога се комбинира со анаеробни вежби, протеин добиен од млеко може да помогне и во градењето и обновувањето на мускулите. Во таа смисла,...