КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА И СО СЛАТКА ПАВЛАКА

Дек 29, 2017 | Десерти

Состојки:

За тестото:

250 гр брашно
120 гр путер или маргарин
2 јајца
70 гр мелени ореви
кора од1 лимон
За филот:

1 кг кисели јаболка
120 гр шеќер
4 лажици рум
1 ванилин шеќер
125 гр слатка павлака

Приготвување:

– Измијте ги јаболките, излупете ги и исечкајте ги ситно.

– Поросете ги со шеќер, додадете рум и продинстајте ги додека не омекнат, па оставете ги да се ладат.

– Замесете го тестото и оставете го на ладно место малку да отстои.

– Ставете го потоа тестото во подмачкано тавче и развлечете го до дебелина од два сантиметри.

– Ставете го да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 30 минути.

– Испеченото тесто премачкајте го со подготвениот фил и вратете го тавчето во рерна да се запече 10-тина минути.

– Изматете слатка павлака и ставете ја врз готовиот колач.

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Јајцата со шеќер изматете ги со миксер. Додадете масло, ванилин шеќер, јогурт и прашок за пециво измешан со брашно. Комбинирајте сè заедно. Загрејте ја машината за крофни и истурете по 1 лажичка фил во секој калап. Затворете го уредот и печете додека не поруменат....

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Во сад ставете протеин по вкус, овесна каша, путер од кикирики и ситно сечкани чоколадни парченца. Мешајте ја смесата додека не стане хомогена, а по потреба додадете една лажица вода или млеко. Можете да декорирате со кокосови трошки или со нешто друго по желба....

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Доколку сакате чо Доколку сакате чоколадни комбинации тогаш оваа торта ќе ги маѓепса сите ваши сетила. Овој рецепт за чоколадна торта со богат филм е нешто божествено, а нејзината подготовка е навистина брза. Состојки: 200 грама мелени бисквити; 200 грама чоколадо;...

Магичен колач од само 2 состојки: Не може да биде поевтино, побрзо и повкусно

Магичен колач од само 2 состојки: Не може да биде поевтино, побрзо и повкусно

Чоколадна торта со само две состојки ќе ве воодушеви. Не бара многу време за подготовка, нема комплицирани состојки и се што ви треба е малку добра волја, чоколадо и јајца. Што се однесува до чоколадото, слободно изберете според ваш вкус. Никогаш побрзо и никогаш...